Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle


PlayStation üreticisi Sony duyusal verileri doğrudan beynin içine ışınlayacak bir teknolojinin patentini aldı.

Bu teknik sayesinde bir gün kokusunu ve tadını alabildiğimiz, dokunabildiğimiz video oyunları yaratabilmenin yanı sıra görme ya da işitme özürlü insanlara yardım edebilmek de mümkün olabilecek.

Sony aldığı patentle, beynin belli noktalarına ultrasonik sinyaller yönlendirerek koku, ses ve görüntü gibi ‘duyusal deneyimlere’ yol açma tekniğini tanımlıyor.

Sony patentle, ışınlanan ultrasonik sinyal korteks içindeki nöronların zamanlamasını değişime uğratmayı hedefliyor. Bu teknik sayesinde görme özürlü biri, canlı ya da kayıtlı görüntü ve sesleri herhangi bir cerrahi müdahaleye uğramadan görebilecek.

Patentle ilgili ilk haberi yayımlayan New Scientist dergisine göre, Sony’nin tekniği transkranyal manyetik uyarı adıyla bilinen ve cerahi girişim gerektirmeyen mevcut bir yöntemin geliştirilmesi ile ortaya çıktı. Bu yöntemde, hızla değişen manyetik alanlar sinir uçlarını faaliyete geçiriyor.

Bu tekniği gerçekleştirmek mümkün

Almanya’nın Tübingen Üniversitesi’nden nöroloji bilim dalı araştırmacısı Niels Birbaumer, Sony’nin yeni patenti üzerine çalışma yaptığını ve bu tekniği gerçekleştirmenin mümkün olduğunu açıkladı. Benzer bir cihaz geliştirdiğini belirten Birbaumer, bu çalışması ile engelli insanların beyin dalgalarını okuyarak iletişim kurmalarını sağladığını belirtti.

Sony Electronik sözcüsü ise, bu alanda henüz deney yapmadıklarını ancak, teknolojinin bu yönde gelişeceğini düşündükleri için böyle bir patent alma gereği duyduklarını söyledi.


| 2 Kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön