Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle


Zehirli ve zehirsiz mantarlar birbirlerinden ayırd edilemiyor
Doğa mantarlarının zehirli ve zehirsiz olanları birbirine çok benzediğinden, toplanıp yenmeleri sakıncalı.

Selçuk Üniversitesi Mantarcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Celalettin Öztürk, farklı iklimlerin görüldüğü Türkiye'de yüzlerce tür mantar yetiştiğini söyledi.

Öztürk nisan yağmurlarıyla birlikte doğada oluşmaya başlayan mantarların zehirleme olasılığına karşı bir uzmana danışılmadan tüketilmemesi için uyardı.

'Sağlıklı beslenelim' derken..

Mantarın besin değerleri nedeniyle nisan aylarında çok sık tüketildiğini belirten Öztürk, 'sağlıklı beslenelim' derken, zehirlenilebileceğine dikkat çekti.

Ağaçların altında, çayırlarda ve yanmış topraklarda yetişen domalan, çörek, kanlıca, sütsüz, öküz, kaypak, kuzu göbeği, imparator ve dede sakalı gibi mantarlar faydalı olanlardan.

Ancak bunlara çok benzeyen ve öldürücü etkiye sahip ağulu, al sinekçi, ölüm meleği ve yalancı dede gibi zehirli mantarlar da bulunuyor.

Özkök, "bazı zehirli ve zehirsiz mantarlar birbirine o kadar çok benzer ki uzmanlar bile ayırtedemez. Mutlaka laboratuvar ortamında incelenmesi gerekir'' dedi.

Bilinmeyen mantarların kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini vurgulayan Celalettin Öztürk, her yıl yüzlerce kişinin mantar zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığını ve bazılarının da yaşamını yitirdiğini söyledi.

Öldürücü olabiliyor


Yrd. Doç. Dr. Öztürk, mantar yendikten birkaç saat sonra vücutta beklenmedik gelişmeler görülmesi durumunda mutlaka doktora gidilmesini önererek, ''mantar zehirlenmelerinde ruh hali değişebilir, aşırı keyifli ya da kaygılı olunabilir, nedensiz gülme ve hayal görme gibi belirtiler ortaya çıkabilir" dedi.

Ayrıca konuşma güçlüğü, kas spazmları, görme ve işitme bozukluğu, yorgunluk gibi belirtilerin de ortaya çıkabileceğini söyleyen Özkök, her zehirlenmenin ölümle sonuçlanmadığını da ekledi.

Ancak bazı zehirlenmeler tedavi edilse de öldürücü olabiliyor.

| 1 Kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön