Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle


Estetik operasyonun ardından üç ay ile bir yıl arasında cildi güneşten korumak gerekiyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Metin Yavuz, estetik operasyonun ardından güneş ışınlarının yaranın iyileşmesini olumsuz etkilediğini ve yavaşlattığını söyledi.

Yavuz, "operasyon sonrası en az üç ay ile bir yıl arasında güneşten ciddi şekilde korunmak gerekir'' dedi.

Güneşte kalınırsa yüzde renk değişimi ve yara izlerinde belirginleşme ve kalınlaşma olabileceğini de belirten Yavuz, "izlerin düzeltilebilmesi için yeni bir operasyon gerekebilir'' yorumunda bulundu.

Doç. Dr. Metin Yavuz, estetik operasyonların gerekli koruma önlemleri alınması durumunda yaz aylarında da yapılmasının hiçbir sakıncasının olmadığını da vurguladı.

Yavuz, burun, göz kapağı, dudak ve kaş gibi özellikle yüze uygulanan estetik ameliyatların ardından hastanın güneş ışınlarından korunmak için mutlaka önlem alması gerektiğine de açıkladı.

Koruma önlemi olarak geniş kenarlı şapka ve koruma faktörlü güneş kremlerini de öneren Yavuz, ameliyat yaralarının tamamen iyileşmesinin bir yıl sürebileğini de sözlerine ekledi.

Enfeksiyon riskini oluşturan bir hafta ile 15 günün atlatılmasının ardından denize girilebileceğini de belirten Yavuz, güneş ışınlarının etkisini yitirdiği akşam saatleri ve sabah çok erken saatlerin tercih edilmesini de önerdi.
| 1 Kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön