Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle


Diyet yapanların ortak derdi, diyeti bırakınca eski kilolarına dönmekti. Ama artık bitti. Leptin hormonu enjeksiyonu ile giden kilo geri gelmiyor.
Araştırmalar, diyet yapanların yüzde 85'inin kısa sürede eski kilolarına yükseldiğini ortaya koyuyor... Amerika'daki Columbia Üniversitesi uzmanları bunun nedenini araştırdı... Ve ortaya şu tespit çıktı:
LEPTİN DÜŞTÜKÇE KİLO YÜKSELİYOR
Kilo verildikçe, vücuttaki yağ dokusu seviyesiyle birlikte leptin hormonu da azalıyor. Bu, beyni alarma geçiriyor... Vücut kendini korumak için daha az enerji harcamaya başlıyor... Beyin, sürekli "yemek ye" sinyali yayıyor... Ve giden kilolar, bumerang gibi geri dönüyor.

YEDİ HAFTA BOYUNCA DENENDİ, ONAYLANDI
Sorunu bu kadar net olarak belirleyen uzmanlar, yeni rejim yapmış hastalara yedi hafta boyunca, günde iki doz leptin hormonu verdi... Leptin eksikliği hissetmeyen beyin alarma geçmedi... Ve verilen kilolar geri dönmedi... Bu sayede, sürekli diyet yapma devri kapandı...Kiloları kaşıkla verip kepçeyle almaya son

Her rejim sonrası tekrar alınan kilolar tarih oluyor. İştah kontrol hormonu leptin'in vücuda enjekte edilmesi sayesinde beyinden açlık alarmı gelmeyecek kilolar da gerisin geri alınmayacak.

Aylarca rejim yaparak, spor salonunda ter dökerek verilen kiloları, kısa sürede geri alma kabusu artık tarihe karışacak!.. Amerika'nın New York kentindeki Columbia Üniversitesi tarafından yapılan leptin hormonu araştırması "al-ver" diyet devrini kapatıyor. Michael Rosenbaum başkanlığındaki ekip, iştahı kontrol eden leptin hormonunun, kilo vermenin ardından kilo almaya sebep olan mekanizmayı tetiklediğini ve ani kilo almanın leptin seviyesindeki düşüşten kaynaklandığını açıkladı.

BEYİN ALARM VERİYOR
Kilo veren şişman kişilerin yüzde 85'inin sonradan yine kilo aldıklarının saptandığını ve özellikle obezite sınırındaki insanlarda bu durumun daha da vahim bir hal aldığını söyleyen Rosenbaum şunları söyledi: "Vücuttaki yağ dokusu azalmaya başlayınca leptin seviyesi de düşüyor. Beyin de alarm sinyalleri vermeye başlıyor. Vücut kendini korumak için az enerji yakmaya, beyin de sürekli olarak yemek ye sinyali vermeye başlıyor. Kişi de kendini yemek yemekten alıkoyamıyor" Bu durum vücudun bir çeşit kendini koruma mekanizması olarak görülüyor. Fakat rejim yapanlar bunun bedelini kilo alarak ödüyor.

7 HAFTA TEST EDİLDİ
Rosenbaum, bu durumu engellemek için bir incelemebaşlattıklarını ve leptin enjekte ederek bu mekanizmayı etkisiz hale getirdiklerini belirtti. Columbia Üniversitesi ekibi elde ettikleri sonuçları doğrulayabilmek için yeni rejim yapmış bir gruba 7 hafta boyunca günde 2 kez leptin şırınga etti. Böylece yağ kitlelerinde bir değişiklik olmadan leptin seviyelerini yükseltti. Yedinci haftanın sonunda rejim yapanların bu süre zarfında kilo almadığı tespit edilirken, Rosenbaum elde ettikleri sonucu şu şekilde yorumladı: "Enjeksiyon sayesinde yağ kitlesinde bir değişiklik olmadan vücuttaki leptin seviyesi yükseldi. Ve normal şartlarda leptin seviyesi yüzünden alarma geçecek olan vücut alarma geçmedi. Beyin, vücudu yemek yemeye sevk etmedi. Böylece kilo alımı da tespit edilmedi."

YENİ İLAÇ YOLDA
Journal of Clinical Investigation adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırma büyük yankı uyandırdı. Ekipteki bilim adamları, aşırı kilolu ancak leptin seviyesi normal kişilerde hormon tedavisinin işe yaramayacağı ve olumlu sonuç alınması için zayıflamayla birlikte kişinin hormon seviyesinde düşüş olması gerektiğini kaydetti. İngiliz BBC televizyonuna konuşan Rosenbaum, leptin seviyesini düzenleyecek bir ilaç üzerinde çalıştıklarını kaydetti.


11 yıl önce keşfedildi

Yunanca Leptos (ince, zayıf) kelimesinden türetilen leptin hormonunun keşfedilmesinin üzerinden henüz 11 yıl geçti. Yeme davranışını ve enerji dengesini düzenleyen hormon, kilo üzerindeki etkisi nedeniyle son 7-8 yıldır üzerinde en çok araştırma yapılan hormonlardan biri oldu. Leptin beyaz yağ dokusu tarafından salgılanıyor. Yağ dokusu arttıkça leptin düzeyi de artıyor. Kadınlarda erkeklere oranla daha yüksek seviyede bulunan leptin hormonunun seviyesi, rejim sırasında yağ dokusu azaldığı için, orantılı olarak düşüyor. Fakat tam bu noktada rejim yapanların karşılaşmak istemedikleri bir sonuç ortaya çıkıyor ve enerji harcaması düşüşe geçiyor. Dolayısıyla da vücut daha az kalori yakar hale geliyor... Bilim adamları da, vücuda leptin enjekte ederek bu düzenin bozulabileceğini iddia ediyor

Uzmanlar Ne Diyor?

Prof. Dr. Ziya Mocan - Okmeydanı Dahiliye Klinik Şefi
Beyne 'doydun' mesajını gönderiyor
LEPTİN hormonu beyine 'doydun' mesajını götürerek iştahı keser. Ancak obezlerde leptin hormonunun yapısı ya sonradan bozulmuştur ya da doğuştan bozuktur. Bu insanlar ne kadar yerlerse yesinler doymazlar. Obezlerde hormon bozulduğu için vücut leptin salgılar ancak bu hormon etkisini göstermez. Açlıkla kilo verilirse leptin hormonun etkinliği daha da azalır. Leptin hormonu bir şekilde baskılanması sonucu hasta çok daha hızlı şekilde kilo alır. Bu nedenle aç kalarak kilo vermeyi hiç tavsiye etmiyoruz. Yine bu nedenle az az sık sık kalorisi düşük olan diyetlerin tercih edilmesini öneriyoruz. Diyetlerden sonra leptin hormonu yerine konmazsa tekrar kilo alınmaya başlanır. Çok yakında leptin hormonunun tabletleri ve enjeksiyon uygulamalarının piyasaya çıkması için araştırmalar sürüyor. Morbit obezite dediğimiz tehlikeli şişmanlık derecesindeki insanlara bu hormon verilerek diyet yapmaları sağlandığında, geri dönüşü olmadan zayıflamaları temin edilebilecek.

Prof. Dr. TamerDamcı - Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi
Doğuştan leptin bozukluğu olabilir
LEPTİN hormonu beyne yağ dokusunun miktarıyla ilgiyi bilgiyi veren hormondur. İnsan kilo aldıkça bu hormonun seviyesi artar, bu da beyne 'şişmanladın' diye mesaj verilmesine yardımcı olur. Aynı hormon hayvanların beynine de üreme sinyali verir. Ancak insanlar üzerinde böyle bir etkisi yoktur. Bu hormon bazen genetik olarak bozulur, bazen de yapılan yanlış diyetler sonucu çalışmaz hale gelir. 'Ne kadar yersem yiyeyim doymuyorum' diyen insanlarda genelde bu hormonun seviyesi bozulmuştur. Kan testi ya da genetik analiz ile ölçümü yapılır. Diyetler sırasında bozulduysa insanlar diyeti bıraktıktan sonra çok daha hızlı kilo alır. Bu hormon şu anda bir protein olduğu için çok pahalıya mal oluyor. Ancak araştırma amacıyla hastalarda deneniyor. Sanıyorum yakında enjeksiyon ya da tablet olarak piyasaya çıkacak. O zaman leptin ayarlaması yapılarak diyetten sonra tekrar kilo almanın önüne geçilebilecek.


Esra TÜZÜN
03-12-2005
SABAH


| 1 Kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön