Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle


Çocukluktan gençliğe geçişin ilk durağı ergenlik döneminde, kendini en iyi şekilde ifade etmenin yolu, pozitif düşünceden geçiyor.

Kadıköy Şifa Sağlık Kurumları doktorlarından psikolog Fatma Tosun, "Fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan geçirdiğiniz değişimler, büyümenin başlangıç aşamasıdır. Olacak sorunları tahmin ederek kendinizi keşfetmek ve olumlu düşünmek bu dönemi en rahat şekilde geçirmenin yoludur" dedi.

8-10 yaşlarından 21 yaşına kadar devam eden ergenlik, kızlarda ortalama 11.2 (8-13) yaşında başlarken, erkekler de ise 11.6 (9.5-13.5) yaşında başlıyor.

Kızların erkeklerden daha erken ergenliğe adım attığını belirten, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Evrim Aksoy, "Bu dönem kızlarda daha önce başlar ve genelde adet kanaması ilk belirtilerindendir. Genç kızlar için adet günlerini en sağlıklı şekilde geçirmenin yolu ise hijyenik pedlerdir" dedi.

Op. Dr. Aksoy, özellikle ergenliğin ilk dönemlerinde oluşan düzensiz adet kanamalarının normal olduğuna da dikkat çekti:

"Göğüslerin büyümeğe başladığı ve tüylenmenin oluştuğu, adet kanamasının takip ettiği ergenlik döneminde ilk zamanlarda regl günlerinin düzensiz olması çok normaldir.

Ortalama 5 gün süren regl dönemi, o zamanlarda 10 güne kadar çıkabilir. Çoğunlukla ağrılı geçen bu günlerde acıyı azaltmak için yumurtalıklarınızı sıcak tutmalı, üşütmemeli, hareket etmeli ve yediklerinize dikkat etmelisiniz. Ağrınız katlanılır gibi değilse mutlaka bir jinekolog yardımı almalısınız."

HPV aşısı

HPV aşısının önemine de değinen Op. Dr. Evrim Aksoy, "HPV virüsü rahim ağzında cerrahi müdahaleler gerektirebilen kanser öncesi lezyonların oluşumuna ve genital siğillerin oluşumuna da sebebiyet veriyor. Sağlıklı bir hayat için genç kızların gelecekteki yaşam kalitelerinin korunması açısından, ergenlik çağında, HPV aşısının yaptırılması büyük önem taşıyor" dedi.

Çocuğu endişelendirmeden, vücudunda meydana gelebilecek değişimler konusunda önceden sağlıklı ve doğru bir biçimde bilgilenmenin faydasına dikkat çeken psikolog Fatma Tosun, "Ergenlik öncesinde kurulmuş karşılıklı sevgi ve saygı içeren bir ilişki, bu dönemde ortaya çıkan sorunların, daha kolay üstesinden gelinmesini sağlayacaktır. Ailelerin, çocuklarının kendilerinden uzaklaşmalarını endişeyle karşılamadan, ilişki biçiminin değişimini kabullenmesi her iki tarafı da rahatlatacaktır" dedi.


13-10-2007
CNNTURK.com
| 1 Kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön